а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

курир

мн. курири
Вид збор: Именка, машки род
1. гласник, весник
Англиски: courier Француски: courrier Албански: korrier, ndërlidhës
Примери:
Стигна абер по курирот.
2. Тој што носи службена пошта.
Англиски: courrier Албански: korrier
Примери:
Курирот донесе извештај.
дипломатски курир, партизански курир
Изведенки
1. курирка ж.
мн. курирки
2. курирски прид.
курирскиот
Пример: курирска служба, курирска торба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи