а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куриозитет

мн. куриозитети
Вид збор: Именка, машки род
1. реткост, необичност
Англиски: curiosity Албански: kuriozitet
Примери:
Посебен куриозитет на книгата се на родните приказни.
2. љубопитност
Англиски: curiosity Албански: kuriozitet
Примери:
Од куриозитет се качуваше на кулата.
Изведенки
куриозитетен прид.
куриозитетниот
Пример: куриозитетни анали
FlexiMac
 менување на македонски глаголи