а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куриозен

куриозниот
Вид збор: Придавка
1. Што е необичен, чуден, интересен.
Англиски: curious
Примери:
Куриозен филм.
Куриозна смрт.
2. Што е љубопитен.
Англиски: curious
Примери:
Куриозен човек.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи