а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

курикулум

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. лична биографија
Латински: curriculum Англиски: curriculum
Употреба: Административен термин
Примери:
Во својот сликарски курикулум тој ги има сите уметнички фази.
2. наставен план
Латински: curriculum Англиски: curriculum
Употреба: Образование
Примери:
Тие имале сеопфатен курикулум, наставна програма, експерти, со еден збор, се погрижиле за сите аспекти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи