а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

курзив

Вид збор: Именка, машки род
Коси типографски, печатарски букви.
Англиски: italic
Примери:
Сите подвлечени зборови се печатени со курзив.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи