а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

курзивен

курзивниот
Вид збор: Придавка
Што е во курзив.
Англиски: italic
Примери:
Курзивен текст.
Курзивни букви.
Изведенки
курзивно прил.
Пример: Насловите се означени курзивно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи