а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

курентен

курентниот
Вид збор: Придавка
Што е во тек, тековен; што е прифатен, баран на пазарот.
Англиски: current
Примери:
Курентни стоки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи