а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

курдисан

курдисаниот
Вид збор: Придавка
1. Што е наместен, поставен.
Примери:
Лежеше курдисан на каучот.
2. Што е навиен.
Примери:
курдисан часовник
FlexiMac
 менување на македонски глаголи