а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

курва

мн. курви
Вид збор: Именка, женски род
1. блудница, развратница
Англиски: prostitute, whore Албански: lavire, prostitute
Употреба: Вулгарно , Пејоратив
Примери:
евтина курва
градска курва
војничка курва
2. неверна жена
Англиски: unfaithful woman Албански: lavire
Употреба: Вулгарно , Преносно значење
Примери:
Го изневерува курвата.
3. Човек на кој не може да му се верува, бескарактерен човек.
Англиски: untrustworthy person Албански: njeri pa karakter, lavir
Употреба: Вулгарно , Преносно значење
Примери:
Овој е курва апашка.
Изведенки
1. курвиче ср.
мн. курвичиња
вулг.
2. курвичка ж.
мн. курвички
вулг.
3. курветина
мн. курветини
вулг.
4. курвиште ср.
мн. курвишта
вулг.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи