а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

курбла

мн. курбли
Вид збор: Именка, женски род
Шипка со рачка чиј крај е свиткан во прав агол што служи за стартување на машина.
Англиски: crank Германски: Kurbel
Употреба: Технологија
Примери:
Старите автомобили се палеле со курбла.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи