а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куратор

мн. куратори
Вид збор: Именка, машки род
Раководител на музеј, колекција или изложба.
Англиски: curator
Примери:
Куратор во националната галерија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи