а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куративен

куративни
Вид збор: Придавка
Што лекува, што служи за лекување.
Англиски: curing
Употреба: Медицина
Примери:
Куративно дејство.
Куративна медицина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи