а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куражи

куражат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Храбри, бодри некого.
Англиски: encourage Албански: kurajoj, trimëroj
Примери:
Ме куражеше, ми даваше сила.
2. (се куражи) Се храбри еден со друг, меѓу себе.
Албански: kurajoj, trimëroj
Примери:
Се куражеа во најтешките денови.
Изведенки
куражење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи