а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куражен

куражниот
Вид збор: Придавка
Што е храбар, смел, решителен.
Англиски: courageous
Примери:
Ретко кој покуражен ќе се спротивставеше.
Изведенки
1. куражно прил.
Пример: Куражно ѝ се насмевнуваше.
2. куражност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи