а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

купчи

(се) купчат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Се собира на куп или во множество.
Англиски: pile Албански: grumbulloj
Примери:
Се купчеа свадбарите.
2. Се подгрбавува, станува сѐ повеќе грбав.
Албански: krrusem
Примери:
Се купчи од старост.
Изведенки
купчење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи