а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

купчинка

Види и: куп (м.)
мн. купчинки
Вид збор: Именка, женски род
куп
Англиски: pile
Примери:
Купчинки земји.
Купчинка луѓе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи