а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

купче

мн. купчиња
Вид збор: Именка, среден род
1. куп
Англиски: pile Албански: grumbull, tog
Употреба: Деминутив
2. Детска игра (на пр. со ореви).
Албански: tog
Примери:
Со оревите играат купче.
3. Игра со карти.
Албански: turrë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи