а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

купола

мн. куполи
Вид збор: Именка, женски род
1. Свод изѕидан во облик на полутопка над кружна или квадратна основа.
Англиски: dome Албански: kube
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Црковна купола.
2. Површина, предмети што има таков облик.
Англиски: dome Албански: kube
Примери:
Планински куполи.
Небесна купола.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи