а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куплунг

мн. куплунзи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 55073
Спојка во автомобилот што сврзува две вратила кои ја пренесуваат погонската сила.
Англиски: clutch Германски: Kupplung
Употреба: Технологија
Примери:
Го притисна куплунгот и уфрли во брзина.