а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куплет

мн. куплети
Вид збор: Именка, машки род
1. Римувана строфа во два или четири стиха што содржи завршена мисла.
Англиски: couplet Албански: kuplet
Употреба: Литература
2. Лесна хумористично-сатирична песна со актуелна содржина и ист рефрен и мелодија.
Англиски: music-hall song Албански: kuplet
Употреба: Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи