а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

купидон

мн. купидони
Вид збор: Именка, машки род
1. Римски бог на љубовта.
Латински: Cupido Англиски: Cupid
Употреба: Митологија
2. (мн. купидони) Мали деца со крилја претставени на сликите или градбите од ренесансата.
Англиски: Cupid
Употреба: Ликовна уметност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи