а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

купа

мн. купи
Вид збор: Именка, женски род
1. куп
Англиски: pile Албански: kupa
2. винска чаша, пехар
Англиски: cup Албански: filxhan
Употреба: Народна поезија
Примери:
Меанџија, дај донеси вино, една купа...
3. Глава на планина или на рид, тумба.
Англиски: peak Албански: maje
Употреба: Географија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи