а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

купатило

мн. купатила
Вид збор: Именка, среден род
Место за туширање и капење.
Примери:
Докторот починал од струен удар во купатилото од болницата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи