а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кулучар

мн. кулучари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што кулукува; тој што работи на кулук.
Англиски: serf
Примери:
Сите селани од околината се кулучари.
Изведенки
кулучарски прид.
кулучарскиот
Пример: кулучарска работа
FlexiMac
 менување на македонски глаголи