а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кулук

мн. кулуци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 55522
1. Работна обврска на селаните кон феудалниот господар или спахија.
Англиски: drudgery Турски: kulluk Албански: kulluk, lloj tatimi
Употреба: Економија , Историја
Примери:
Тој собира луѓе за кулук.
2. Многу напорна, тешка работа.
Англиски: toil Албански: punë e rëndë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Работата денес е неблагодарен кулук.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК