а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кулукува

Види и: кулук (м.)
кулукуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Работи кулук; одработува данок без надомест.
Албански: punon kulluk
Употреба: Историја
2. Работи тешка работа.
Англиски: toil Албански: punon punë të rëndë
Употреба: Преносно значење
Изведенки
кулукување ср.
глаг. им.