а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

култ

мн. култови
Вид збор: Именка, машки род
1. Религиозна почит изразена со обреди.
Англиски: cult Албански: kult
Употреба: Религија
Примери:
Култот кон боговите се урна.
2. Обожавање, извонредна почит кон некого или нешто.
Англиски: cult Албански: kult
Употреба: Преносно значење
Примери:
Култ на личноста.
Култ кон народното творештво.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи