а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

културтрегер

мн. културтрегери
Вид збор: Именка, машки род
Лице што се смета за носител на култура.
Германски: Kulturträger
Употреба: Пејоратив
Примери:
Културтрегерите се чувствуваат излажани.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи