а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

културно

Вид збор: Прилог
културен
Англиски: decent
Примери:
Не било културно да се движам облечен во куси панталони.
Тие луѓе се културно издигнати.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи