а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

културен

културни
Вид збор: Придавка
1. Што припаѓа, што се однесува на културата.
Англиски: cultural
Примери:
културен напредок, културен центар
2. Што се одликува cо виcоко ниво на култура.
Англиски: cultured
Примери:
културен човек, културна средина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи