а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

култивира

култивираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Одгледа, одгледува, однегува, негува, приспособи, приспособува
Англиски: cultivate Албански: kultivon
Примери:
Култивира нови растенија.
Го култивира земјиштето.
2. Воведе, воведува во употреба современи средства за работа.
Англиски: introduce Албански: modernizohet
Примери:
Работата во земјоделството сѐ повеќе се култивира.
3. Учи некого на пристојно однеcување.
Англиски: civilize Албански: qytetroj
4. (се култивира) Се учи да биде пристоен.
Албански: kultivohet
Изведенки
култивирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи