а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

култиватор

мн. култиватори
Вид збор: Именка, машки род
Земјоделска машина за површинска обработка на земјата.
Англиски: cultivator
Употреба: Земјоделство
Примери:
Летните обработки на земјата се вршат со култиватори.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи