а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

култен

култниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на култ.
Англиски: cultic
Примери:
предмети со култен карактер
2. Што е многу познат, широко прифатен во јавноста.
Англиски: cultic
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
култна песна
култна приредба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи