а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кулоар

мн. кулоари
Вид збор: Именка, машки род
Ходник (во парламент).
Англиски: couloir Француски: couloir
Примери:
Тој го зборувал тоа во дипломатските кулоари.
Изрази
Во кулоарите - на неофицијални места, при слободна размена на мислења, во неслужбени разговори.
Изведенки
кулоарски прид.
кулоарскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи