а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кулминира

кулминираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Се најде, се наоѓа на врвот во развојот.
Англиски: culminate
Примери:
Настаните кулминираа на крајот на денот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи