а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кулинарски

кулинарскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на кулинар и на кулинарство.
Англиски: culinary Албански: i kuzhinës, kuzhine
Употреба: Гастрономија
Примери:
Кулинарски специјалитет.
Кулинарски вештини.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи