а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кукуригне

кукуригнат
Вид збор: Глагол, свршен
Пушти глас (за петел).
Англиски: crow
Изведенки
кукуригнува несв.
кукуригнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи