а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кукурек

мн. кукуреци
Вид збор: Именка, машки род
1. Многугодишно растение со длановидни и расечени лисја до основата, cо крупни светлозелени цветови, весник на пролетта.
Латински: Helleborus оdorus Англиски: Christmas rose Албански: shpendër
Употреба: Ботаника
Примери:
Од под земјата се подаваше кукурек, гороцвеќе.
2. Витален здрав човек.
Албански: kukurek, njeri vital
Употреба: Разговорно
3. Вид јадење од плетени јагнешки црева.
Турски: kokoreç Албански: kukurek, lloj haje
Употреба: Гастрономија
Изрази
Ќе те направам кукурек (до утре) - ќе те оздравам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи