а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кукул

мн. кукули
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 39772
1. качулка
Англиски: cap Турски: kukul Албански: kësulë, kapuç
Примери:
Избра едно евтино палто и една пелерина со кукул.
2. Плетенка на косата на главата, украсена со игли.
Албански: bishtalec, qërshetë
Примери:
Девојчето секогаш носеше кукул во косата.
3. Издигнато место, рид со конусен облик; остар каменлив врв.
Англиски: cap Албански: kodrinë gurore
Употреба: Геологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК