а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куку!

Вид збор: Извик
За подражавање на гласот на кукавица.
Примери:
Ја стави раката на устата и закука: Куку-куку!
Изведенки
ку-ку! изв.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи