а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куди

кудат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 19858
1. Напаѓа некого со зборови, наоѓа мани, недостатоци, приговара.
Англиски: chide Албански: qortoj
2. (се куди) Се напаѓа себеси, си приговара.
Англиски: remorse Албански: pendim
Изведенки
кудење ср.
глаг. им.