а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кувче

мн. кувчиња
Вид збор: Именка, среден род
1. Горна машка облека од сукно, без ракави.
Албански: veshje e e përme mashkulli
Примери:
Tој си го облече своето селско кувче.
2. кус, бут
Англиски: shortie
Употреба: Деминутив