а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куветлија

мн. куветлии
Вид збор: Придавка
(немен. по род) Што е силен, јак.
Англиски: strong Турски: kuvvetli
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
Примери:
Тој е куветлија.