а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куб

мн. кубови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31579
1. Геометриско тело омеѓено со шест квадрати.
Англиски: cube Албански: kubi
Употреба: Математика
2. Предмет во таква форма.
Англиски: cube Албански: kub
Употреба: Математика
3. Трет степен на некој број.
Англиски: cube Албански: kub
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК