а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кубне

кубнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. кубе
Англиски: tear Албански: shkul
Примери:
Бајачката кубна неколку влакна од косата на болниот.
2. Земе, грабне нешто малку од некого.
Англиски: grab Албански: grabis
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сите околу нас се вртат и од нас сакаат да кубнат.
Изведенки
1. кубнува несв.
кубнуваат
2. кубнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи