а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кубист

мн. кубисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 35225
Приврзаник на кубизмот, припадник на правецот кубизам.
Изведенки
кубистички прид.
кубистичкиот
Пример: Кубистички портрет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК