а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кубик

мн. кубици
Вид збор: Именка, машки род
Мерка за огревен или градежен материјал, рамна на еден кубен метар.
Англиски: cubic
Примери:
Два кубика дрва.
Три кубика камен.
Неколку кубици песок.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи