а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кубе

кубат; куби, кубете; кубев, кубеа; кубел; кубен; кубејќи; кубав, кубаа; кубал; кубан
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 7024
1. Вади од корен (од основата) нешто (влакно, пердуви).
Англиски: pick
Примери:
Таа ги кубеше белите влакна.
Тој ја кубеше тревата.
Старата ја кубеше закланата кокошка.
2. (се кубе) Си вади од корен влакно, коса.
Англиски: tear
Примери:
Таа се кубеше.
Изрази
Коси кубе - тагува, плаче.
Изведенки
кубење ср.
глаг. им.