а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кубест

кубестиот
Вид збор: Придавка
Што е како кубе, што има облик на кубе.
Примери:
Кубест покрив.
Големи височини со кубести врвови.