а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кубен

кубни
Вид збор: Придавка
Ранг: 27704
Што се однесува на куб.
Англиски: cubic
Употреба: Математика
Примери:
кубен метар, кубен корен
Изведенки
кубичен прид.
кубични; кубичниот